Cestujeme s mazlíčky - Se psy je to jako s dětmi. I v autě

10/11/2017

V České republice žije přibližně 1,5 milionu psů. Hrubým odhadem to odpovídá počtu dětí, které musí při jízdě autem využívat dětskou sedačku. Jenže zatímco o cestování s dětmi se každoročně napíše bezpočet rad a informací, o tom, jak správně převážet psa, se příliš nedovíte.

Cestujeme s mazlíčky - Se psy je to jako s dětmi. I v autě

Přitom hafan v autě je dnes zcela běžný obrázek. Pokusili jsme se tedy z dostupných zdrojů sestavit základní doporučení, která by žádný majitel čtyřnohého miláčka neměl opominout.

Řidič a pes – nebezpečná kombinace

Na rozdíl od přepravování dětí je v případě psů legislativa přeci jen volnější. Silniční zákon mluví výslovně o zvířatech v podstatě jen ve dvou případech, a to když stanoví, že řidič je povinen „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu“ a také „zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.“ Takové obecné formulce umožňují různý výklad, a to ze strany řidičů, ale i případné policejní kontroly.

Pokud vás jede ve voze více, obvykle vám projde, když pejsek leží u nohou spolujezdce anebo cestujících na zadním sedadle, případně si hoví na volné sedačce. Jiná situace ale nestává, když se psem jede v autě jenom řidič. Volně se pohybující mazlíček může představovat velké riziko. Proto v takovém případě hrozí řidiči až 2tisícová pokuta, body se ale neodebírají.

Hororové crashtesty

Ať už jedete se psem sami, anebo s celou rodinou, odborníci doporučují věnovat způsobu přepravy čtyřnohého kámoše vždy velkou pozornost. Nejde totiž jenom o bezpečí lidské posádky, ale i o zdraví a doslova o život samotného pejska.

V zásadě pro něj platí úplně stejná bezpečnostní rizika jako u dětí. A každý z nás viděl nesčetněkrát záběry z crashtestů, kdy nepřipoutaná figurína dítěte po nárazu letí nekontrolovatelně vzduchem vstříc fatální katastrofě. Na internetu jsou dostupné i podobné záběry s figurínami psů – majitelé pejsků by se na ně ale snad ani neměli dívat...

Při nárazu pejska neudržíte

Pokud si snad někdo myslí, že svého pejska udrží při nárazu v ruce, je na velkém omylu. Zákony fyziky prostě platí pro lidi i pro zvířata. Při nárazu se hmotnost psa zněkolikanásobí. Můžete si být jisti, že například při nehodě v rychlosti 50 km/hod prolétne nepřipoutané dvacetikilové zvíře předním sklem. Cestou navíc může těžce poranit ostatní pasažéry. Přitom existuje hned několik variant bezpečné přepravy psa v autě. Velmi dobře je shrnuje například portál Pneuporadna.cz, ze kterého jsme čerpali.

Jak přepravovat psa

  1. Postroj a pás
    Jde o levný, a pokud je dobře používaný, také bezpečný způsob přepravy. Psovi nasadíte postroj, který je dobře polstrovaný a dá se využít i k jiným aktivitám. Má totiž očko na karabinu, a můžete ho tak používat i s normálním vodítkem. Speciálním pevným pásem ho připnete do úchytky pro bezpečnostní pás. Délka pásu by měla být taková, aby pes mohl sedět i ležet, neměl by ale mít možnost se po autě pohybovat. Postroj i s pásem stojí kolem 500 korun.
  2. Síť
    Nylonová autosíť zabrání psovi dostat se do přední části auta, a rušit tam řidiče. Může se umístit i mezi zadní sedadla a zavazadlový prostor. Síť se dá pořídit i do 200 korun. Při běžné jízdě je výhodná, při autonehodě se ale v crashtestech neosvědčila, nevydrží totiž velké síly, které na ni při nárazu působí.
  3. Mříž
    Ideální řešení pro kombíky a SUV. Mříž odděluje zavazadlový prostor od zbytku auta. Pes tedy neohrozí posádku během jízdy ani při nehodě. Jedná se o dražší variantu, univerzální mříže se dají koupit zhruba od 1000 korun, originální mříže do konkrétního vozu ale i za 20 tisíc korun.
  4. Autopotah neboli ochranné lůžko
    Slouží spíš jako ochrana auta a částečná zábrana pro pohyb psa. Při autonehodách ale toto řešení neochrání ani řidiče, spolucestující, ale ani psa. Dá se však použít s postrojem a pásem.
  5. Klec nebo přepravka
    Zajištěná přepravka a klec jsou velmi bezpečnými způsoby přepravy. Malé psy můžete umístit do plastové přepravky, velké do kovové klece. Obojí je potřeba dobře zajistit pro případ nárazu.

Kdy se psem? Kdy bez něj?

Zvláště při delších cestách je dobré zvážit, jestli je vůbec rozumné s sebou pejska vláčet. Zatímco děti například cestu k moři obvykle zvládnou bez větší úhony a pak se na rozpálené pláži i ve slané vodě s chutí vyřádí, pro vašeho čtyřnohého mazlíčka bude taková dovolená spíše utrpením od začátku až do konce. Veterinářka Petra Malátková sestavila pro portál Annonce.cz rady, podle nichž byste se měli rozhodnout.

Kdy brát psa na dovolenou

  • Je zdravý a není to ani štěně, ani psí stařešina
  • Je dobře socializovaný, zvládá základní povely
  • Má už nějaké zkušenosti s cestováním a snáší ho dobře
  • Má pas s platným očkováním, zejména proti vzteklině
  • Během dovolené jste schopni přizpůsobit se potřebám psa
  • Destinace vaší dovolené je vhodná pro psa – je tam dost místa na venčení, dostatek vody k pití a také dost stínu
  • Jste smířeni s tím, že vám případné výdaje za veterinární péči dovolenou prodraží

Kdy nechat psa doma

  • Pojedete nebo poletíte hodně dlouho a daleko
  • Pes nezapadá do vaší představy o dovolené – nebudete na něj mít čas ani místo
  • Lokalita, do níž míříte, může být pro psa nebezpečná
  • Věk nebo zdravotní stav psa neumožňuje delší cestování
Úvod NovinkaDetail