Parkovací zóny - Jak v Praze zaparkovat bez pokut

08/01/2018

Nový systém umožňuje hned několik způsobů zaplacení.

Parkovací zóny - Jak v Praze zaparkovat bez pokut

Podstatný nárůst pokut eviduje LeasePlan poté, co Praha zahájila přechod na nový systém zpoplatňování stání v parkovacích zónách. To je nepříjemná zpráva hlavně pro klienty, kteří tyto pokuty musí uhradit, protože se jich dopustili jejich řidiči. Přinášíme proto informace o tom, jak nový systém funguje, jak se v něm orientovat a tedy – jak pokutám předejít.

Systém parkovacích zón v Praze prochází od loňského roku zásadními změnami. Tou nejviditelnější je, že z ulic mizí klasické parkovací automaty. Stačilo vhodit potřebný obnos, z automatu vám vyjel lístek s vyznačeným časem, do kterého jste si zaplatili, a tento lístek jste nechali viditelně ležet na palubní desce pro případnou kontrolu ze strany policie.

S novými automaty je to trošku složitější. Nejdříve na nich musíte zadat registrační značku vozidla, teprve potom zaplatíte. Stvrzenku o zaplacení si můžete ponechat. Kontrolu už totiž neprovádí policie, ale soukromá firma pomocí monitorovacích vozidel, která projíždějí pražskými ulicemi a skenují registrační značky aut stojících na placených zónách. Ty se on-line porovnávají s údaji v systému. Pokud se zjistí, že řidič nezaplatil, okamžitě odchází podnět správnímu orgánu.

Konec starých automatů

Loni na podzim začal nový systém fungovat v Praze 5, Praze 6 a Praze 8, letos v říjnu se přidaly Praha 1 a Praha 2 a od 1. února je doplní Praha 3 a Praha 7. Náhrada starých automatů modernějšími tak bude završena. S novým systémem se počítá i pro zóny, které se na území hlavního města teprve chystají, například v Praze 4 nebo v Praze 9.

Zároveň se v celé Praze sjednocuje značení parkovacích zón. Jsou tři: modrá pro rezidenty, oranžová pro návštěvníky a fialová pro smíšené parkování. V zásadě každá zóna umožňuje parkování i lidem, kteří v dané lokalitě nejsou ani rezidenty (obyvatelé), ani abonenty (podnikatelé, pracovníci místních firem). Čím přesně se jednotlivé zóny odlišují, se můžete dočíst v samostatných rámečcích.

Jak zaplatit

Nový systém umožňuje hned několik způsobů zaplacení. Parkovací automat přijímá jak hotovost (české koruny, ale i eura), tak platební karty Visa a MasterCard. Úplnou novinkou je možnost využití Virtuálních parkovacích hodin, což je mobilní aplikace. Přihlásit se k ní můžete na stránkách parkujvklidu.cz nebo mpla.cz. K platbě, kterou lze uskutečnit kartami Visa či MasterCard, ale i „palivovou“ kartou CCS, je třeba zadat:

  • číslo úseku, které je uvedeno na dopravní značce
  • registrační značku auta
  • dobu stání
  • číslo platební karty a další údaje potřebné k provedení platby

Parkoviště P+R

Návštěvníci Prahy mohou při svých cestách využít i parkovišť P+R (z anglického „park and ride“, tedy „zaparkuj a jeď“). Ta jsou umístěna v okrajových částech města v těsné blízkosti veřejné dopravy. V současnosti jsou parkoviště P+R umístěna u metra v lokalitách Skalka, Zličín, Nové Butovice, Opatov, Chodov, Ládví, Letňany, Rajská zahrada, Černý Most I a II, Nádraží Holešovice a Depo Hostivař. Další dvě parkoviště P+R, Radotín a Běchovice, jsou navázána na vlakové spoje.

Podrobné informace o systému parkování v Praze naleznete na portálu parkujvklidu.cz.

Chytrá aplikace

Dobrou pomoc nabízí například aplikace Parkování v Praze, která je dostupná pro Android a iOS a navíc je ke stažení zdarma. Všechna parkovací stání jsou barevně vyznačena na mapovém podkladu Prahy. Po kliknutí na určitou zónu se zobrazí informace o tarifu včetně časového intervalu a hodinové sazby. Aplikace si pamatuje polohu zaparkovaného auta a nabízí navigaci přímo v programu, nebo pomocí map od Applu a Googlu. Navigaci lze použít i při vyhledávání parkovacích automatů nebo veřejných parkovišť. V detailu parkoviště je vidět počet volných parkovacích míst, případně si můžete rovnou rezervovat parkovací stání.

Modrá zóna: Parkování pro rezidenty

Modrá zóna, která je na pražských komunikacích vyznačena modrým pruhem (svislé i vodorovné značení), je určena pro tzv. rezidentní parkování. Bez omezení mohou na modré zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. To může provozovatel či uživatel vozidla získat na základě trvalého pobytu, vlastnictví nemovitosti anebo vlastnictví provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na modré zóně parkovat časově omezeně, a to jen po platbě přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny.

Fialová zóna: Smíšené parkování

Fialová zóna, která je vyznačena fialovým pruhem na svislém dopravním značení a doplněna bílým vodorovným značením, je určena pro tzv. smíšené parkování. Bez omezení mohou na fialové zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. Také zde platí, že toto povolení lze získat na základě trvalého pobytu, vlastnictví nemovitosti anebo vlastnictví provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na fialové zóně parkovat maximálně 24 hodin, a to jen po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny.

Oranžová zóna: Parkování pro návštěvníky

Oranžová zóna, která je vyznačena oranžovým pruhem na svislém dopravním značení a doplněna bílým vodorovným značením, je určena pro tzv. krátkodobé parkování. Všichni motoristé mohou na oranžové zóně parkovat maximálně 3 hodiny, a to jen po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny.

Úvod NovinkaDetail