Bezpečně i v zimě
Bezpečně i v zimě
5 tipů, jak zvládnout jízdu na sněhu a ledu
Zimní období je z hlediska nehodovosti tím nejkfrekventovanějším. Zledovatělá vozovka, husté sněžení, změna jízdních vlastností vozidla – to vše dokáže občas pěkně zavařit i těm zkušenějším řidičům. Přinášíme vám proto pár jednoduchých tipů, které vám řízení v zimním období usnadní a které vám pomohou vypořádat se s některými negativními jevy, jež můžete na silnicích potkat.
- Nepodceňujte správné vybavení!
Kvalitní zimní pneumatiky jsou samozřejmostí, ale u toho to zdaleka nekončí – pokud se vypravíte na hory, přibalte i řetězy. Ve vaší výbavě by neměla navíc chybět ani škrabka na skla, lopatka pro případ zapadnutí, startovací kabely nebo menší zásoba jídla a pití (pro dlouhé čekání v koloně).
- Naučte se zvládat smyk
Obecně platí jednoduché pravidlo: nepanikařit, nebrzdit, vyšlápnout spojku, zlehka vyrovnávat volantem. Brzdit při smyku je začátečnická chyba, které byste se měli vyvarovat. Se zablokovanými koly se totiž vůz ovládá hůř. Zvládání smyku také záleží na tom, jestli jde o smyk přední nebo zadní nápravy. V prvním případě (vozidlo nedostatečně zatáčí) stačí udělat výše zmíněné plus ubrat plyn. V případě druhém natočte volant na opačnou stranu než klouže zadní část vozu a sešlápněte spojku. A samozřejmě opět nebrzdit a ubrat plyn. Vůz by se měl sám vyrovnat.
- Myslete dopředu
Nedodržení patřičné vzdálenosti od ostatních vozidel bývá nejčastější příčinou dopravních nehod i v létě. A v zimě to platí pětinásobně – brzdná dráha na zasněžené vozovce je totiž oproti suchým podmínkám až pětkrát delší. V případě zledovatělé vozovky je to dokonce desetinásobek! Udržujte tedy patřičné odstupy a počítejte s delším reakčním časem vašeho vozidla.
- Do kopce zařadťe vyšší stupeň
Při jízdě do kopce zařaďte na sněhu co nejvyšší rychlostní stupeň. Kola pak budou díky menšímu točivému momentu výrazně méně prokluzovat. Pokud to situace a provoz dovolí, nevyjíždějte kopec zcela rovně, ale s mírným vybočením (nejdříve na jednu a pak na druhou stranu).
- S volantem lehce
Mějte na paměti, že na ledu či na sněhu reaguje vozidlo mnohem citlivěji. Razantnější otočení volantem proto vaše auto pošle okamžitě do smyku. Zatáčtejte tedy citlivě a očekávejte větší reakci.
Bonusový tip na závěr
Srážce se již nejde vyhnout? Máte posledních pár vteřin na přípravu na náraz? Natočte své vozidlo přední částí ke směru srážky. Nepanikařte a nesnažte se za každou cenu vyhnout srážce, které již nejde zabránit. Platí to po celý rok, ale v zimě kvůli zhoršené ovladatelnosti vozdila dvojnásob. Při frontální kolizi je mezi vámi a ujmou na zdraví mnohem více deformačních zón. Nárazník, motor, airbagy, kola – to vše zmírní kinetickou energii. Při srážce bokem vás od nemocnice dělí jen pár centimetrů plechu a plastu. Pamatujte na to.